Zdieľať predpoveď na Facebook
Teplota vo 2 metroch nad zemou [°C]:
K čomu tento výstup slúži?
Ukazuje teplotu vo 2 metroch nad zemou. Vo výpočte je zohľadnený terén (nadmorská výška), ale s nižším rozlíšením ako má v skutočnosti.
Na modeli tak nie je možné rozpoznať napríklad teplotu na vrchole Sněžky či na rozpálenom námestí v centre mesta.
Všeobecne platí, že v centrách veľkých miest je o 1 ° C až 3 ° C teplejšie ako v okolí vo voľnej prírode.
Výrazné teplotné rozdiely na malom území spôsobuje najmä v zime tiež inverzie. Ku krátkemu, ale citeľnému ochladeniu môže dôjsť aj po lokálnej letnej búrke.
Úhrn zrážok [mm/3 hodiny]:
K čomu tento výstup slúži?
Ukazuje úhrn zrážok v mm za predchádzajúce 3 hodiny.
Na modeli nie je možné rozpoznať výraznejšie zrážkové úhrny v niektorých horských oblastiach alebo naopak slabé mrholenie vypadávajúce z hmiel a nízkej oblačnosti.
Zložitá je predpoveď zrážok pri lokálnych búrkach.
Numerický model neumožňuje presný výpočet vzniku lokálnych búrkových buniek. Model rozlišuje tiež konvektívna zrážky (prehánky alebo búrky). Tie sú na modeli vyznačené oranžovými bodkami.
Pokrytie oblohy oblačnosťou [%]:
K čomu tento výstup slúži?
Výstup ukazuje pokrytie oblohy oblačnosťou v percentách. Rozloženie oblačnosti je veľmi ťažké predpovedať.
Výstup zahŕňa aj predpoveď vysokej oblačnosti. Pri 100% pokrytie oblohy oblačnosťou hovoríme o zatiahnutie.
Pokiaľ však oblohu úplne pokryje len vysoká oblačnosť, ktorá je riedka a slnko skrz ňu presvitá, jedná sa stále o zatiahnutou oblohu, hoci je na prvý pohľad slnečný deň.
Model rozlišuje tiež konvektívna oblačnosť (kopovité oblakmi). Tie sú na modeli vyznačené oranžovými bodkami.
Priemerná rýchlosť vetra [km/h]:
K čomu tento výstup slúži?
Mapa znázorňuje priemernú rýchlosť vetra v 10 metroch nad zemou. Vo výpočte nie sú zohľadnené exponované miesta (vrchol kopca, otvorené pole), na ktorých bude rýchlosť vetra
väčšia než v meste alebo v údolí. Lokálne zosilnenie vetra pri búrkach numerické modely vo svojich výpočtoch tiež nezohľadňujú.
Tlak vzduchu [hPa]:
K čomu tento výstup slúži?
Výstup znázorňuje hodnoty tlaku vzduchu v jednotke hPa prepočítaných na hladinu mora.
Na výstupe je možné rozlíšiť tlakovej nižšie a vyššie nad Európu, ale aj tlakový gradient, ktorý ovplyvňuje rýchlosť vetra.
CAPE [J/kg]:
K čomu tento výstup slúži?
Pri možnosti vzniku búrok je podstatné sledovať hodnoty CAPE. Jedná sa o potenciálnu energiu v atmosfére.
Pomáha stanoviť mieru instability atmosféry. Čím vyšších hodnôt dosahuje, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku búrok.
Vznik búrok však ovplyvňuje rad ďalších faktorov.
Rychlost větru v nárazech [km/h]:
K čomu tento výstup slúži?
Mapa znázorňuje maximálny (nárazovú) rýchlosť vetra v 10 metroch nad zemou. Vo výpočte nie sú zohľadnené exponované miesta (vrchol kopca, otvorené pole),
na ktorých budú nárazy väčšie ako v meste alebo v údolí. Lokálne nárazy vetra pri búrkach numerické modely vo svojich výpočtoch tiež nezohľadňujú.
Teplota v hladine 850 hPa [°C]:
K čomu tento výstup slúži?
Výstup ukazuje teplotu vo výške, v ktorej je tlak 850 hPa. Jedná sa približne o nadmorskú výšku 1500 m
Na výstupe sú dobre znateľné vzduchové hmoty nad Európu. Údaj je dôležitý predovšetkým v zime, kedy nastávajú často teplotné inverzie.
Ide o situáciu, kedy v hladine 850 hPa sú teploty nad nulou, zatiaľ čo vo 2 metroch nad zemou je teplota pod nulou. Vďaka tomu následne padá mrznúci dážď a tvoria sa poľadovica.
Strih vetra [m/s]:
K čomu tento výstup slúži?
Na mape je znázornený rozdiel medzi rýchlosťou vetra pri zemi a vo výške 6 km (vertikálny strih vetra). Jedná sa o dôležitý údaj pri posudzovaní očakávanej intenzity búrok.
Popisuje dynamiku daného prostredia. Je vhodné ho sledovať, ak sa v daný deň očakávajú búrky (napríklad pri vysokých hodnotách CAPE).
V oblastiach s výraznejším strihom vetra sa búrky rýchlejšie pohybujú a môžu vydržať aj niekoľko hodín.
Čím vyšších hodnôt nadobúda, tým silnejšie búrky sa v danej oblasti môžu vyskytnúť. Pri hodnotách nad 15 m/s sa búrky už dobre organizujú do väčších celkov.
Pri vysokých hodnotách potom môžu vznikať výrazné squall line alebo aj supercel. Pri hodnotách blízko nule môžu vznikať skôr letné búrky z tepla, ktoré zotrvávajú na jednom mieste.
Nulová izoterma [m]:
K čomu tento výstup slúži?
Na mape je znázornená výška hladiny v metroch, v ktorej teplota klesá pod bod mrazu (0 °C). Táto hladina má významný vplyv na skupenstvo zrážok.
Vo výškach nad touto hladinou už sa zrážky vyskytujú spravidla len v tuhom skupenstve (snehové vločky, ľadové kryštály).
V nižších výškach naopak majú zrážky kvapalnom skupenstve. Vždy to však platiť nemusí. V niektorých prípadoch sa sneženie môže dostať aj do nižších hladín.
Sneh totiž netopí pri teplotách nad bodom mrazu okamžite, ale len pozvoľna. Najmä v suchom vzduchu tak môže snežiť až 400 m pod touto hladinou.
Pri teplotnej inverzii môžu v tejto hladine vypadávať mrznúci zrážky.
Podklady dodáva
NOAA,
model GFS.
Posledná aktualizácia:
00:00 - 27.09.2023